Péče o pejska s hedvábnou srstí jde ruku v ruce s jeho výstavní kariérou. Základem je každodenní česání a to minimálně dvakrát denně, pravidlem je, že nožičky rozčešu proti srsti, docílím tím vyčesání od kůže a tím zamezíme plstnatění. Kartáče, které používám pro péči, jsou specializované pro aplikaci kosmetických přípravků přímo na ně, na kartáč aplikuji olej a srst vyčešu. V případě, že srst je suchá nebo narušená, je dobré zvolit takové přípravky, které srst regenerují, proto se vyhýbám kosmetice obsahující silikon. Na regeneraci je dobré používat olej, který se okamžitě na srst váže a vytváří hedvábí.
Denně je nutné čistit oči a srst okolo očí, pokud se u Vašeho pejska projevuje nadměrné slzení, je nutné zvolit přípravek, který nadměrné slzavosti zabrání a vyčistí i oční kanálek. Tím zabráníte ukládání minerálu do srsti, který zabarvuje okolí očí. Doporučuji preventivně aplikovat krém, který uvolní již uložený minerál.
Uši čistím jedenkrát týdně výtlačnými kapkami, za čtvrthodinu po aplikaci mokrým ubrouskem očistím uvnitř ucho, zásadně nepoužívám tyčinky s vatou, které by nečistoty zatlačily zpět do zvukovodu. Je potřeba hlídat odumírající chlupy ve zvukovodu a pravidelně je depilovat ušním pudrem. Zamezíte tím nadměrnému tvoření mazu a následnému zánětu, který je pro pejska velmi bolestivý. Horní třetina ouška by měla být z obou stran oproštěna od srsti. U štěňat je to velmi důležité, pokud ouško nestojí a chrupavka je slabá je potřeba srst odstranit, aby bylo ucho co nejméně zatěžováno. Do kompletního přezubení se musí uši vylepovat, aby se správně postavily. Správný postoj uší docílíme vázáním top knotu a mašličky, top knot vážeme také z volných pramenů na uších a fixací nutíme pejska uši správně nosit.
Koupání Yorka bych přirovnala k alchymii, co jedinec to jiné nároky. První co před koupáním je potřeba zkontrolovat, zda kůže není suchá nebo zda obsahuje lupy nebo kvasinky,… podle toho volím šampon a zábal. Před koupáním pejskovi aplikuju do srsti olej a na čtvrt hodiny zabalím do ručníku, tím uvolním z kůže šupinky. Do uší vložím vatové tamponky, musím říct, že ne každý pejsek ty tamponky snese. Do vany si položím gumovou podložku, která zajistí, že pejsek po vaně neklouže. Poté pejska namočím a srst šamponuju a to dvakrát za sebou, hlavu nechte až nakonec. Připravím si regenerační balzám, kterým srst propláchnu, pokud je srst ve špatné kondici balzám dám koncentrovaný i tak pejska vždy zabalíme s balzámem v srsti na čtvrt hodiny do ručníku a prohřívám. Poté vše opláchneme, pokud používám bezoplachové balzámy, splachovat po prohřátí není potřeba. Intenzita koupání je minimálně jednou za týden. Někteří si mylně vykládají i péči o srst v případě, že pejska ostříhají tzv. nakrátko. Vlastnosti srsti pejska se tím nemění a péče by měla být stejná jako u dlouhé.
U fénovaní je potřeba dodržet zvolenou teplotu pro vysoušení, nesmí být příliš vysoká, přesto na kartáč aplikuju olej a vysouším, docílím rovné hedvábné srsti. V případě, že srst po koupání nevysušíte, srst se začne kroutit a přeležení vlhké srsti dochází k zapaření kůže a lámání srsti v horším případě může dojít k prochladnutí. Po vysušení vyčistíme oči i uši od zbytkové vody. Koupání pejska je důležité již od 3 měsíců věku. U Yorka zásadně nelze použít universální šampon označován jako puppy, jde o šampony, které obsahuji nežádoucí silikony a nepostihuje zásadní vlastnosti hedvábné srsti. Pokud pejska musíte koupat již v raném věku, kdy není nastartován imunitní systém, buďte velmi opatrní, protože pejsek může mít problém s termoregulací.
Po vykoupání vždy kontroluju délku drápků a ošetřím polštářky speciálním krémem. Délku drápků posoudím tak, že při volně položené tlapce se dráp nesmí dotýkat země, pokud ano, je ho potřeba zkrátit. Poté nanesu krém na tlapky a zabalím do ubrousku a strečové folie. Krém se rychle do kůže vstřebá a zatáhne případné prasklinky, které mohou pejska nepříjemně trápit. Pokud se účastníte výstavy na kluzkém povrchu, je na trhu k dispozici přípravek, který zamezí uklouznutí a pejsek se při předvedení cítí jistě.
Balíčkování, to je věda sama o sobě, každý má svůj zaručený postup a recept. Základ je, po fénování nechat pejska vyběhat, aby se ze srsti vyloučila opravdu vlhkost. Při balíčkování je nutné respektovat směr růstu srsti. Na těle si nachystáme prameny zafixované froté gumičkou, prameny by neměly nijak překážet v pohybu či při konzumaci stravy. Jednotlivé prameny pročešu a aplikuju koncentrovaný olej, podložíme voskovaným papírem a na krajích přeložím přes pramen a zaroluju, přes balíček dám mírně staženou gumičku. A takto postupuju po celém těle. Je nutné si dát pozor, aby se část pramenu z balíčku neuvolnil, pak je tu riziko, že se srst láme. Balíčky je nutné každý den uvolnit a přečesat. Pokud balíčkuji, je nutné mít ve výbavě saténový nebo mušelínový obleček. Chrání před poškozením balíčků a poskytuje pejskovi komfort pohybu. Dbejte při výběru oblečků na kvalitu materiálu a střihu. Střih by měl být volnější, aby se do něho vešly balíčky a přitom nijak neobtěžoval v pohybu. U některého saténu balíčkovací olej uvolňuje barvu z materiálu, proto místo saténu dávám přednost mušelínu, je o poznání lehčí a kvalitnější.