Únor je také mezi veterináři známější jako „měsíc péče o zuby“. V každém případě je nutné vzít svého čtyřnohého kamaráda alespoň jednou ročně na kontrolu k veterináři kvůli každoročním očkováním a kontrole zdravotního stavu. Nepochybně je důležité dobrá péče o zuby vašeho psa. Většinu zubní péče zvládnete bez problémů doma. Proč je ale dobrá dentální hygiena u psů tak zásadní? Jsou to šampióni ve žvýkání. Zuby psů jsou zatěžovány mnohem více než zuby lidí. Psi nemilují nic víc než žvýkání klacků nebo větví, hraček a v podstatě všeho, na co přijdou. Dělají to jen proto, že je to baví nebo někdy z nudy nebo frustrace. Toto chování při žvýkání je naprosto normální a instinktivní. Tím, že se zuby o sebe třou, udržují čelisti silné a zuby přirozeně čistí. Žvýkání věcí, ale k udržení čistoty zubů zdaleka nestačí.
Doporučujeme Vašemu pejskovi poskytovat pravidelnou preventivní zubní péči. Pokud to neuděláte, váš čtyřnohý přítel může mít problémy se zuby. Zpočátku se může tvořit plak, který postupně způsobí tvorbu zubního kamene. V konečném důsledku může pes také pociťovat bolest v tlamě, potíže se žvýkáním, slintat, mít nepříjemný zápach z úst nebo krvácet dásně a následně se rozvine infekce dásní. Pokud váš pes pociťuje tyto příznaky, s největší pravděpodobností má zdravotní problém a musí být ošetřen vaším veterinářem. Zánět dásní, který se neléčí, může nakonec vést k dalším problémům se zuby u psa a někdy také onemocnění ledvin, jater a srdce. Má váš pes štiplavý a přetrvávající zápach z úst? To není nikdy dobré znamení. Buď trpí žaludečními potížemi, nebo je příčinou problém se zuby. Požádejte svého veterináře o další radu. Má váš mazlíček hnědé nebo černé zuby? Pak je také klíčové co nejdříve naplánovat návštěvu veterináře. V tom případě je péče o chrup, kterou váš pes dostane od veterináře, čistě léčebná. Ne nadarmo se říká: prevence je lepší než léčba. V první řadě je nutná preventivní péče o chrup!
Dědičnost, plemeno a výživa.
Každý pes potřebuje pravidelnou zubní péči bez ohledu na plemeno a věk. Vidíme, že u některých plemen je větší pravděpodobnost, že budou mít problémy se zuby než u jiných. Například toy pudl bude trpět více problémy se zuby než velký pudl. Co hraje ještě větší roli než plemeno, je dědičnost. Pokud mají psí rodiče problémy se zuby, je velká šance, že je přenesou na své děti. Ještě důležitější vliv má druh stravy. Nekvalitní potrava zanechává v zubech více zbytků jídla. To dává bakteriím možnost kvasit, což způsobuje zápach z úst a plak a z dlouhodobého hlediska zubní kámen a případně infekce dásní. Tvrdé krmivo jako jsou psí granule se na první pohled jeví jako řešení, ale ne vždy tomu tak je! Máte menšího psa? Pak jistě víte, že má často tendenci své granule nerozkousat, ale okamžitě spolknout. To často způsobuje rychlejší zanešení zubů malého psa. U větších psů je to obvykle jiný příběh. Obvykle musí své granule více rozžvýkat a ano, uhodli jste … žvýkání nepřímo zajišťuje přirozené čištění zubů.
Štěně nebo dospělý pes.
Výše jste si mohli přečíst, proč je nezbytné správně pečovat o psí zuby. Naše rada je… začít s tím co nejdříve. Zvykat zvíře na správné čištění zubů je velmi důležité. Nejlepší je začít s tím od útlého věku štěňátka. Čím déle budete čekat na zahájení správné rutinní péče o zuby, tím více problémů se může z dlouhodobého hlediska vyvinout. Štěněti před výměnou chrupu ještě neprospívá specifická péče o chrup, ale prospívá mu postupné přivykání na péči o chrup. Po výměně zubů (v průměru od 4-6 měsíců) je preventivní dentální hygiena nanejvýš důležitá! Zajímá vás, jak nejlépe začít a s jakými produkty? To si můžete přečíst zde a i v našem dalším příspěvku na blogu o péči o zuby.
Přípravky a pomůcky zmíněné v tomto článku v odkazech:
https://www.fortissimo.cz/show-tech-mint-zubni-pasta-pro-psy-a-kocky/
https://www.fortissimo.cz/sada-na-cisteni-zubu-pro-psy-artero/
https://www.fortissimo.cz/silikonovy-zubni-kartacek-artero-na-prst/
https://www.fortissimo.cz/vlhke-navleky-artero-pro-ocistu-zubu/
https://www.fortissimo.cz/denton-sypka-smes-redukce-zubniho-plaku/