Základní výbava pro majitele pejsků plemene yorkshire terrier

Ať už si kupujete štěňátko s výhledem na budoucí výstavy nebo prostě jen pro potěšení, v obou případech budete potřebovat kvalitní kartáč, k pročesávání srsti, dále kvalitní kartáč určený pro péči o výstavní srst a určitě bych moc doporučila tzv. tupírák, který je výborným pomocníkem, jak na krátkou srst, tak na srst v oblasti hlavy nebo když chcete rozdělit srst např. na hřbetě.

Výbavička pro pejska, s kterým nebudeme chodit na výstavy a bude nám dělat společnost jen jako člen rodiny a kamarád na procházky

Ať už jste si pořídili pejska na výstavy či ne, výbavička by měla být dost podobná a v závěru se jen lišit o pár věcí, které se týkají úpravy srsti.

V základu byste měli s jakýmkoli štěňátkem obdržet toto:

–        Kupní smlouvu

–        Očkovací průkaz s informacemi, kdy a kolikrát bylo štěňátko očkované a odčervené a kterými preparáty (a kdy vás čeká další očkování či odčervení). U prvního kompletního očkování byste v každém případě měli dodržet stejného výrobce. Za rok už pak můžete případně změnit. Jsou ale bohužel veterinární lékaři, kteří vám naočkují, co nabízejí a nebo dokonce v jeden den naočkují i odčerví. Jaký to má dopad na zdraví pejska Vám psát ani nebudu.

Po kupní smlouvě a očkovacím průkazu, které považuji za základ, potom budete určitě potřebovat 2 misky (jednu na vodu, druhou na krmení), přepravku, kde je pejsek v bezpečí, když ho budete přepravovat. Vozit psa vzadu na sedačce nebo na klíně je naprosto nezodpovědné, protože v případě nárazu auta pes není nijak chráněn.

Dále budete potřebovat pelíšek, v kterém bude pejsek trávit čas, odpočívat, spát. Dále  buď obojek a vodítko nebo druhou a lepší variantou jsou kšírky a vodítko. V kšírkách mnohem méně trpí krční páteř psa, jsou pro něj určitě příjemnější než se škrtit na obojku. Mnoho majitelů bohužel psa i vycukává a tím způsobuje blokády páteře. Nedílnou součástí každého pejska, ať už štěňátka nebo dospělce jsou pak hračky a pamlsky. Volte prosím hračky bezpečné.

Pořídili jste si dlouhosrsté plemeno, tedy péče o srst je náročnější a je třeba jí věnovat více pozornosti a péče než u plemen krátkosrstých. Pokud jste se rozhodli, že nebudete chodit na výstavy, je třeba pejska pravidelně stříhat a srst mu udržovat tak dlouhou, o jakou se vy zvládnete starat. Osobně preferuji ostříhání pejska, protože pokud nebudete balíčkovat (a tady nevidím smysl, proč by ano, když nebudete pejska vystavovat), je pro něj jistě pohodlnější a z hlediska hygieny i lepší srst zkrátit. Jak moc, to už je na Vás. Rozhodně se však prosím vyhněte stříhání „dohola“ na kůži, protože tím vystavujete pejska tak akorát kožním problémům. Věřte, že srst u psa plní svou funkci a někdy méně ostříhat, znamená více! Vůbec nedoporučuji stříhat srst na krátko v letních měsících, kdy je horko. Většina lidí si mylně myslí, že tím že psa ostříhají mu uleví a nebude mu takové horko. Opak je pravdou! Pes se nedokáže potit, tzn. že inklinuje k přehřívání. Srst slouží jako ochrana před slunkem, je to jakási izolace.

K údržbě srsti u nevýstavního jorka Vám tedy postačí kvalitní kartáč s kovovými hroty. Měl by být měkčí a ne příliš velký svou plochou. Pokud chcete pejskovi ponechat na hlavě culík, budete potřebovat gumičku, případně mašličku. Osobně to nepreferuji. Rozhodně je příjemnější pro pejska, když ho nic netahá a hlavičku má zcela volnou. Ale chápu i majitele, kteří to vyžadují, protože je to roztomilé.

Pokud si budete pejska upravovat samy doma a nebudete chodit do salonu, budete dále potřebovat nůžky, kterými budete zastřihávat ouška, tlapky dokulata a oblast konečníku. Zde srst rozhodně nemá být dlouhá, protože se tam pejskovi lepí trus. Všeobecně je třeba stříhat srst co cca 2,5 – 3 měsíce. U pejsků rozhodně doporučuji nenechávat dlouhou srst na bocích, ani žádné „záclonky“, protože je bude mít v jednom kuse počurané.

Ke koupání vám postačí šampon a kondicionér, případně rozčesávadlo a samozřejmě fén, kterým pejska vysušíte. Vzduch nesmí být horký ani příliš studený.

Výbavička pro pejska výstavních kvalit

Pokud jste si přivezli domů nadějné štěňátko na výstavy a chov, a máte to stěstí, že i v pořádku přezubí, u pejsků má správně obě varlátka sestouplá, a povahově je na výstavy vhodné (tzn. je vyrovnané a zvědavé, nikoli bojácné), můžete se těšit na výstavy. Pejskovi je třeba pořídit vše zmiňované výše, ale zde je ještě něco navíc J.

Neodmyslitelnou součástí každého majitele – vystavovatele je výstavní kufřík, kam všechny potřebné věci dáte. A které to jsou?

–        Výstavní vodítko (raději 2 ks)

–        Výstavní kartáč na srst

–        Hřeben – tupírák

–        Gumičky na top knot

–        Gumičky na balíčkování srsti

–        Materiál k balíčkování srsti (ať už papírky či různé igelitové proužky speciálně k tomu určené)

–        Mašličky na top knot – raději více

–        Speciální kapsu na výstavní číslo

–        Nůžky k odstranění gumiček

–        Náhradní obleček pro pejska

–        Případný límec, který usnadňuje úpravu hlavy psa

–        Botičky na tlapky, které se dávají u balíčkovaných psů kvůli případnému drbání, aby si srst nevytrhali drápky zejména v oblasti hlavy

–        Žehličku na srst

–        Výstavní kondicionér, antistat

 

Výstavní pejsek se musí tzv. balíčkovat. Tzn. srst se balí do balíčků dle návodu (zkušený chovatel ukáže) a tím zabraňujeme jejímu lámání a pes si po ní nešlape. Obvykle na zabalíčkovaného jorka dáváme ještě obleček a to spíše z bezpečnostních důvodů, aby se někde za balíček nezachytil nebo si případně balíčky pejsek neokusoval. Na závěr hodně jorků nosí i botičky, aby si drápkami při drbání srst nerozdrbali či nevyrvali.

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.